www.eners.pl
Co to jest rekuperacja?
Co to jest rekuperator?

Rekuperator — urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub pomieszczenia. Technicznie jest to wymiennik ciepła, najczęściej krzyżowy.

Możliwe ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu rekuperatora wynosi ok 80%. Dalsze ograniczenie strat ciepła i uzyskanie zysków klimatyzacyjnych jest możliwe przy zintegrowaniu rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC). 

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda.

Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

 

Zasada działania

System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła oparty na rekuperatorze zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja powinna zapewniać dostateczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu. We właściwie wentylowanym domu świeże powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczeń najmniej zanieczyszczonych (określanych jako czyste): pokoi dziennych lub sypialni. Stamtąd przepływa do przedpokoju, a następnie do pomieszczeń, w których wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci, czyli do kuchni, łazienki lub toalety, skąd jest usuwane na zewnątrz.

Dlaczego warto zastosować rekuperację

Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach - niezależnie od pogody, ciśnienia i temperatury - efektywna wentylacja i stały dopływ świeżego powietrza znacznie poprawiają jakość powietrza i komfort oddychania, co oznacza dużo lepsze samopoczucie domowników.
 
Nawiewane powietrze jest filtrowane - poprzez kratkę na czerpni i filtr w rekuperatorze; powoduje to oczyszczenie powietrza z kurzu, owadów itp., możliwe jest również zastosowanie filtra antyalergicznego.

Budynek jest energooszczędny - mimo efektywnej wentylacji nie tracimy ciepła z ogrzanego budynku - zostaje ono odzyskane przez rekuperator (w przypadku naszych urządzeń z najnowocześniejszymi wymiennikami przeciwprądowymi, nawet do 95%)!

Zyskujemy dodatkowe możliwości - montowany opcjonalnie gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię odnawialną pochodzącą z gruntu i umożliwia schłodzenie powietrza latem i wstępne podgrzanie zimą.

Wentylacja jest w pełni sterowalna – nowoczesny programator w cyklu tygodniowym samodzielnie ustawi najodpowiedniejszy bieg rekuperatora.

Wyposażenie domu w rekuperację może niewiele kosztować - gdy na etapie projektowania i budowy domu wyeliminujemy zbędne przy wentylacji mechanicznej murowane kominy wentylacyjne, okna z mikrorozszczelnieniem, nawiewniki okienne, część okien zrobimy nieotwieranych (szklenia stałe), zmniejszymy wielkość grzejników, zaplanujemy zakup mniejszego kotła grzewczego, po dokonaniu obliczeń okaże się, że instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie kosztuje prawie nic!

Jest tania w eksploatacji - poprzez zastosowanie energooszczędnych wentylatorów na prąd stały i mikroprocesorowego sterowania.

Praca rekuperatora jest bardzo cicha - to zaleta zarówno wysokiej jakości najbardziej zaawansowanych technologicznie rekuperatorów AERIS, jak i właściwie zaprojektowanej instalacji opartej na sztywnych przewodach wentylacyjnych AirSpiralo® z zastosowaniem idealnie dopasowanych do budynku kolan i kształtek.

Wyposażony w rekuperację budynek zyskuje na wartości – ma lepszy współczynnik energooszczędności we wprowadzonych od stycznia 2009 r. świadectwach energetycznych budynku, niezbędnych przy jego sprzedaży.

Ochrona środowiska naturalnego – dzięki zmniejszeniu konieczności ogrzewania, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Powrót
5830735 wywołań od 11 May 2010