www.eners.pl
Fotowoltaika
Budowa i zasada działania systemu fotowoltaicznego

Energia promieniowania elektromagnetycznego powoduje wybijanie elektronów z półprzewodników, znajdujących się w fotoogniwie (w ogniwach fotowoltaicznych znajdują się dwa półprzewodniki w postaci płytek krzemowych). Gdy w jednym półprzewodniku brak jest elektronów (efekt wybicia pod wpływem promieniowania), kumulują się one w obrębie drugiego półprzewodnika. Na styku dwóch półprzewodników powstaje tzw. zapora, ujemna przy pierwszym półprzewodniku a dodatnia przy drugim. W wyniku naświetlenia ogniwa światłem słonecznym, padające na ogniwo fotony powodują przesuwanie cząstek w półprzewodnikach. W efekcie tego powstaje napięcie elektryczne, czyli prąd.

Żywotność paneli to ponad 30 lat. Po 25 latach zachowują minimum 80% początkowej mocy. Budowa systemów fotowoltaicznych jest modularna co pozwala w zależności i powierzchni budować elektrownie o dowolnej wielkości i mocy.

Generalnie instalacje fotowoltaiczne można podzielić na dwa podstawowe typy; pracujące na sieć wydzieloną(off-grid)  i zintegrowane z siecią energetyczną(on-grid) :

  • Zestawy on-grid - Energia w tego typu instalacjach nie jest magazynowana copozwala na obniżenie ogólnych kosztów. Instalacja produkuje energie ze słońca a nastepnie zamienia ja na prąd elektryczny, który oddajemy do sieci energetycznej. Instalacje PV podpiete do sieci wymagają zastosowania modułów fotowoltaicznych, falowników, urządzeń bezpieczeństwa automatycznie wyłączających instalacje w przypadku niesprawności sieci oraz mierników rejestrujących ilość energii dostarczonej do publicznej sieci elektrycznej.
  • Zestawy off-grid - W wielu zastosowaniach systemy off-grid są niezastąpionym źródłem energii. Pozwalają one na wytworzenie, gromadzenie oraz dystrybucję energii elektrycznej w żądanym obszarze, sprawiają że możemy być niezależni od firm sprzedających energię. Instalacja produkuje energie ze słońca a nastepnie zamienia ją na prąd elektryczny, który magazynujemy w akumulatorach. Elektrownie wymagają zastosowania modułów fotowoltaicznych, akumulatorów, falowników, urzadzeń bezpieczeństwa automatycznie wyłączających instalacje w przypadku niesprawności sieci.

Zestawy fotowoltaiczne
5830752 wywołań od 11 May 2010