www.eners.pl
Fotowoltaika - jak to działa?
 
Instalacje fotowoltaiczne 

Jeżeli planujesz montaż instalacji PV koniecznie skontaktuj się z nami - nr tel. 12 266 08 08.

 

Co to jest fotowoltaika?

Systemy fotowoltaiczne to produkty wykorzystujące źródło energii słonecznej. Siłę promieniowania słonecznego  zamieniają na energię elektryczną zwaną potocznie prądem. Zastosowanie takich systemów w zależności od wielkości instalacji i możliwości produkcyjnych jest bardzo szerokie. Elastyczność tych produktów daje możliwość ich konfiguracji, tak aby dostosować je do potrzeb klientów. Z produktów, które oferujemy można zbudować autonomiczne w pełni niezależne zestawy oraz takie, które można podłączyć do sieci.

 

 
Aktualne przepisy

Dzięki nowelizacji Prawa Energetycznego z września 2013r. – tzw. „małego trójpaku” zaistniały przepisy umożliwiające produkowanie i sprzedaż energii elektrycznej przez podmioty zwane prosumentami.
Prosument to podmiot, co najmniej osoba fizyczna, produkująca energię i zużywająca ją na własne potrzeby jednocześnie sprzedająca jej nadmiar do sieci. Sprzedaż energii przez prosumenta nie może stanowić podstawowego źródła jego dochodu. Instalacja prosumencka to mikroinstalacja o mocy do 40kW.

Nowe przepisy znoszą konieczność:

- Prowadzenia działalności gospodarczej w celu rozliczeń w obszarze obrotu energią elektrycznąpomiędzy prosumentem a zakładem energetycznym,
- Posiadania przez inwestora/prosumenta koncesji na produkcję energii elektrycznej.

Mikroinstalacja prosumencka nie wymaga pozwolenia budowlanego, a przyłączenie do sieci energetycznej odbywa się jedynie na podstawie zgłoszenia.

Poniższy schemat w prosty sposób obrazuje budowę mikroinstalacji:

Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku(4) przekształcają energię słoneczną na prąd stały, który z kolei przekształcany jest na prąd zmienny w inwerterze (3). Większość wyprodukowanej w ten sposób energii w ciągu dnia wykorzystujemy na własne potrzeby, poprzez wpięcie mikroinstalacji do wewnętrznej instalacji elektrycznej(5), a jej nadmiar sprzedajemy do sieci energetycznej(1). Natomiast nocą i w chwilach niedoboru energii, kiedy panele fotowoltaiczne nie mogą pracować z pełną wydajnością, wykorzystujemy prąd z sieci energetycznej. Licznik(2) mierzy ilości energii sprzedanej oraz pobranej z sieci.
Powrót
5830806 wywołań od 11 May 2010